• 86. DÖNEM ÖZEL GÜVENLİK İPTAL OLAN SORULAR

    09/02/2020 ( (Pazar günü, saat 10.00 )Tarihinde yapılan 86.dönem Özel Güvenlik yazılı sınav soru ve cevapları 12 Şubat 2020 tarihinde yayınlanmıştı. ...09/02/2020 ( (Pazar günü, saat 10.00 )Tarihinde yapılan 86.dönem Özel Güvenlik yazılı sınav soru ve cevapları 12 Şubat 2020 tarihinde yayınlanmıştı. Sınav sonuçları ise 28 Şubat 2020 tarihinde açıklanmıştı.
ÖZEL GÜVENLİK DENETLEME BAŞKANLIĞI resmi web sitesinde yayınlanan ÖZEL GÜVENLİK 86. TEMEL EĞİTİM VE 62. YENİLEME EĞİTİMİ SINAVI’NA AİT SINAV TALİMATların bulundugu yazı da 02-06 Mart 2020 :Yazılı sınav sonucuna itiraz etme süresi ve itiraz sonuçlarının açıklandığı tarih 09 Mart 2020 olarak planlanmıştı.


Birçok Özel Güvenlik Görevlisi Adayı Sınav sonucuna itiraz sonucunu beklemeden Sınavdan kaldığına ve yeniden sınava girmek için gerekli işlemlere başlamıştı.


09.Mart 2020 tarihinde sınav sonuçlarına itiraz sonuçları açıklandığında ÖZEL GÜVENLİK DENETLEME BAŞKANLIĞI resmi web sitesinden ” 09/02/2020 TARİHİNDE YAPILAN ÖZEL GÜVENLİK 86. TEMEL EĞİTİM YAZILI SINAV SORULARINA YÖNELİK İTİRAZLAR İNCELENMİŞ VE 3 SORUNUN İPTALİNE KARAR VERİLMİŞ OLUP, SINAV SONUÇLARI YENİDEN DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. SINAVA KATILAN TÜM ADAYLARIN SINAV SONUÇLARI YENİDEN YAYIMLANMIŞTIR. ” bu şekilde bir yazı yayınlayarak 3 sorunun iptaline karar verdiğini yayımlamıştı.


Yazımızın asıl konusuna gelecek olursak tamam 3 soru iptal edildi ama hangi sorular iptal oldu acaba ÖZEL GÜVENLİK DENETLEME BAŞKANLIĞI’nın bu konu hakkında herhangi bir resmi açıklaması yok malesef, sinavinahazirlaniyorum olarak bize de iptal olan sorular hakkında tahmin yürütmekten başka seçenek kalmıyor.

sinavina hazirlaniyorum
İptal olması gereken ilk soru muhtemelen doğru cevabına ençok itirazı alan


ÖZEL GÜVENLİK 86. TEMEL EĞİTİM YAZILI SINAV SORULARI (A GRUBU) kitapçığının 15.sorusudur.


15. Etkili mesafe nedir?
A) Silahın menzili
B) Merminin delme gücü
C) Fişeğin ilk hızı
D) Merminin kendi ekseninde dönme mesafesi
E) Atıcının görüş mesafesi

Sorunun doğru cevabı A) Silahın menzili kabul edilmişti


12 Şubat 2020 Tarihinde Sınav Soru ve Cevapları açıklandığında sınava girmiş Bütün Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Adayları ve Eğitim kurumlarının dikkatini çekmişti

ÇÜNKÜ

Bu soru ( Etkili mesafe nedir? ) 76. Dönem silah bilgisi ve atış sorularının 2. sorusu, 72. Dönem silah bilgisi ve atış sorularının 2. sorusu, 68. Dönem silah bilgisi ve atış sorularının 2. sorusu ve 60. Dönem silah bilgisi ve atış sorularının 21. sorusu olarak yer almış ve doğru olan şık Merminin delme gücü kabul edilmiştir

09 Mart 2020’de sınav sonuçlarına itiraz sonuçlarının açıklanması ile bütün Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Adaylarının Sınav sonucuna bu sorunun iptaline karar verilmesine sebep +2 puan eklenmiş oldu

Tahmini İptal olan 2. soru

ÖZEL GÜVENLİK 86. TEMEL EĞİTİM YAZILI SINAV SORULARI (A GRUBU)
41. Sorusudur
Soru şu şekilde

41. X-ray cihazından geçen kişinin üzerinde bulunan metal sigara tabakası hangi renkte ekrana yansır?
A) Mavi ve tonları
B) Kahverengi/Turuncu tonları
C) Siyah/Beyaz
D) Mix
E) Hiçbiri
Doğru cevap E şıkkı kabul edilmiştir

Aslında E şıkkı doğrudur çünkü X-ray cihazından geçen kişi demek tedir ama X-ray cihazları Kapalı kutu, çanta, valiz gibi eşyaların içeriğinin analiz edilmesinde kullanılır

Diyelim ki kişiyi cebindeki metal sigara tabakasıyla X-ray cihazından geçirdik pek mümkün değil( · Canlılar hiçbir surette X-ray cihazıyla kontrol edilmemelidir. ) ama öyle farzedelim.

X-ray cihazından geçen kişinin üzerinde bulunan metal sigara tabakası hangi renkte ekrana yansır?
Bu soruya E şıkkından farklı bir cevap verenlerin yarısı muhtemelen C şıkkı yani siyah/beyaz diğer yarısı ise A şıkkı olan mavi ve tonlarını seçmiştir

ÇÜNKÜ

Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarında adaylara dağıtılan Özel Güvenlik kitabında X-ray cihazından geçen
İnorganik maddeler (Metal maddeler) koyu mavi – siyah renkte görüntülenir denilmektedir

Bu sorunun iptal edilmesine karar verilmesiyle bütün Ögg adaylarına Silahlı/Silahsız herkese +1 puan eklenmiş oldu

Diğer bir iptal edilen soru tahminimce

64.soru ve soru şu şekilde

64. En temiz yangın söndürme maddesi olarak adlandırılır, sistem odaları ve bilgisayar otomasyon odalarında yangın söndürme sistemlerinde kullanılır.
Yukarıda bahsi geçen yangın söndürme maddesi aşağıdakilerden hangisidir?


A) Kuru Kimyevi Toz
B) Köpük
C) Kum Taş Çakıl
D) Karbon Di Oksit
E) Halon gazı

Bu soruyu inceleyecek olur isek muhtemelen bir çok aday soru da e şıkkı halongazını seçmiştir çünkü bu soru aynı şekilde 85. dönemin 57.sorusunda
şu şekilde sorulmuş

Telefon santralleri, bilgi işlem odaları, elektrik panoları, ups odaları vb. hassas makinelerin bulunduğu yerlerde hangi tip yangın söndürücü kullanılmalıdır?
cevap olarak Halokarbonlu söndürücüler doğru cvb kabul edilmiştir

ögg kitaplarında

Haloienli Hidrokarbonlar; Kullanıldığı alanlarda zarar vermeden ve iz bırakmadan sondürür.Bilgi işlem merkezlerinde, laboratuarlarda, hassas cihazların bulunduğu alanlarda telekomünikasyon merkezleri vb. yerlerde kullanılır.
Karbondioksit(CQ2);Zehirli olduğundan kapalı ortamlarda kullanılması tehlikelidir. Benzin, akaryakıt,elektrik yangınlarında kullanılır.
Karbondioksitin söndürücü özelliği ateşi boğmasından(oksijenle temasını kesme) kaynaklanır
tanımları bulunmaktadır


toplam 3 sorunun iptal oldu ve soruların hangileri olduğu açıklanmadığı için sadece tahminde bulunabiliriz, sizlerde iptal oldugunu düşündüğünüz soru veya soruları yoruma yazabilirsiniz.

sınav sonuçlarını öğrenmek için tıklayınız

Sınavdan 1 veya 2 puan eksikle kalan ve 87. dönem sınavı için para yatıran adaylar yeni sonuçla geçer not almış ise kursa verdikleri sınav ücretlerinin iaderini talep edebilir.

Adayların Not ilavelerinden yola çıkarak 2 temel ve 1 silah sorusunun iptal oldugu kanaatindeyim

Bu sorular sinavinahazirlaniyorum .com olarak iptal oldugunu düşündüğümüz sorulardır ve sebepleriyle sizlere açıklamaya çalıştım sizlerin görüşü farklı olabilir bunuda açıklaması ile yoruma yazar iseniz sinavina hazirlaniyorum olarak inceler ve değerlendiririz.

Umarım sizler için bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuştur.

sinavinahazirlaniyorum.com olarak sizin görüş ve önerileriniz bizim için önemlidir.


sinavinahazirlaniyorum.com olarak özel güvenlik sınavına hazırlanan güvenlik görevlisi adayları; Yayınlamış olduğumuz konu anlatımlara çalışarak ve online testlerden kayda değer bir başarı elde eden ögg adayları muhtemelen sınavda sorulacak sorulara doğru cevap vereceklerdir.
sinavina hazirlaniyorum

YORUMLAR

ÖZEL GÜVENLİK

107.TEMEL EĞİTİM VE 83.YENİLEME SINAVI

24 şubat 2024

SON YAZILAR
POPÜLER YAZILAR
SON YORUMLAR
BİZİ TAKİP EDİN